Yatay Sondaj'da Çözüm Ortağınız

Wirth RVS 80 Kamera Kontrollü Takip Sistemi

KAMERA KONTROLLÜ TAKİP SİSTEMİ

Üst düzey kontrol, sıfır hata…

2010 yılında kullanımına başlanan kamera kontrollü takip sistemi Türkiye’de ilk defa Özkanlar Grup tarafından ithal edilmiş ve uygulanmıştır. Özkanlar bu sistem ile kendi imalatı olan yatay sondaj makinelerini yeni nesil teknoloji ürünleriyle bütünleştirip, uygulama alanlarını genişleterek daha ileri düzeyde projeler gerçekleştirebilmektedir.
Pilot delgi safhasında tecrübe ile sabitlenmiş problemlerden birisi  “yukarıdan takip sistemi ve bu sistemin hassasiyetidir”. En gelişmiş takip sistemleri kullanılıyor olmasına rağmen uygulamanın gerçekleştirileceği güzergâhtaki trafiğin yoğunluğu ve hızlı akışı nedeniyle takip esnasında sıkıntılar yaşanmakta ve pilot delgi istenilen hassasiyete ulaşamayabilmektedir. Bu problemler, Özkanlar tarafından kamera kontrollü takip sistemi ile çözülmüştür.
Yatay sondaj teknolojisinin pilot delgi safhasında kullanılan kamera kontrollü takip sistemi, yönlendirme başlığına yerleştirilen özel bir düzeneğin, tij içerisinden yatay sondaj makinesi arkasında bulunan dijital kameralı ölçme cihazı ile takip edilmesi ve bununla birlikte oluşabilecek milimetrik düzeydeki hataların bile düzeltilebilmesi prensibi ile çalışmaktadır. Bu sistem ile karayolu, demiryolu, nehir gibi engellerin geçilmesinde herhangi bir zorlayıcı çalışmaya gerek kalmaksızın  %0,001 hassasiyete sahip ölçme cihazı ile pilot delgi açılarak istenilen eğim ve doğrultuda hata oluşma riskine imkân vermeden karşıya geçilebilmektedir. Daha sonraki safha ise açılan pilot delgi, kılavuz olarak kullanılmakta ve boring makinesi aracılığıyla her 300 mm’de genişletme yapılarak çelik borular hat içerisine yerleştirilmektedir. Kılavuz boruları ise çıkış şaftından alınarak hat tamamlanmaktadır.