Yatay Sondaj'da Çözüm Ortağınız

DSİ Urfa İletim Kanalı

İletim kanalına, Ø 800 mm polietilen boruların döşenmesi işlemi, kanal yatağına hiçbir müdahalede bulunulmadan özenle yapılmıştır.

Özkanlar Grup yatay sondaj işlerindeki uzmanlığını dahil olduğu projelerin çeşitliliğiyle gösteriyor. Güneydoğu Anadolu Projesi kapsamında Atatürk Barajı ile Bozova iletim kanalında Tat Salça Fabrikası İsale Hattı İşi gerçekleştirilmiştir. Türkiye’de bu uygulama, iletim kanalına yönlendirilebilir yatay sondaj yöntemi ile Ø 800 mm HDPE boru çekilen ilk ve tek uygulamadır.
Özkanlar ekibi yapılan fizibilite çalışmasının ardından, yönlendirmeli yatay sondaj sistemi ile Atatürk Barajı Bozova iletim kanalına, projenin ana imalat kalemini oluşturan Ø 800 mm polietilen boruların döşenmesi işlemi, kanal yatağında deformasyona neden olacak hiçbir müdahalede bulunulmadan özenle gerçekleştirilmiştir. Pilot delgi açıldıktan sonra 150 m mesafe boyunca 300, 500, 700, 900 ve iki defa tekrarlanmak üzere 1100 lük genişletmeler yapılmış ve proses borular döşenmiştir. Böylece kanal-su arası kontrollü boru bağlantısı gerçekleştirilmiştir.
Özkanlar Grup, uzman kadrosuyla birlikte proje kapsamında birde uzman bir dalgıç ekibiyle çalışmıştır. Önceden hazırlanmış olan çalışma sahasına işe uygun ekip ve ekipmanların mobilizasyon işlemi de dahil olmak üzere 30gün içerisinde proje tamamlanmıştır.