Yatay Sondaj'da Çözüm Ortağınız

Avrasya Metro Grubu Göztepe Yaya Geçişi Tüneli Yatay İksa Yapımı…

Özkanlar Grup, Avrasya Metro Grubu tarafından yapımı sürdürülmekte olan Kartal – Kadıköy metro hattı kapsamındaki projede Göztepe istasyonu yaya tüneli inşasında görev almıştır. E5 karayolu üzerindeki yoğun trafik nedeniyle tünel çevresinde oluşan aşırı yük, zemin yapısının elverişsizliği, iş ve işçi güvenliğinin tehdit altında oluşu tespit edilen engel unsurlardan bazıları olup temel neden maliyettir.

Özkanlar Grup olarak sunulan projede, 6 m çapında açılması planlanan tünelin etrafına 11 adet Ø 600 mm çelik boruların döşenerek borulardan semer yapılması ve daha sonra bu boruların içerisine beton enjeksiyonu yapılarak yaya tünelinin bu semer altında daha güvenli ve az maliyetli inşa edilmesi öngörülmüştür.

Yapılan ölçümler neticesinde elde edilen bulgulara göre E5 karayolunun ve yan yolların toplam uzunluğu yaklaşık olarak 85 m’dir. Buna bağlı olarak döşenecek 11 adet çelik borunun 50 cm ara ile yerleştirilmesi gerekmekte ve 85 m boyunca maksimum % 0, 05 hata oranı ile döşenmesi gerekmektedir. Ancak planlanan çerçevede projenin hayata geçirilmesi esnasında, son teknoloji takip sistemleri ve yatay sondaj makineleri kullanılmasına rağmen beklenilmeyen problemlerle karşılaşılmış ve mevcut yöntemlerin hassasiyeti projenin tamamlanması için yeterli olmamıştır.

Karşılaşılan problemler neticesinde Özkanlar kriz yönetimindeki başarısını göstermiş ve Türkiye altyapı sektörüne getirdiği target boring metodu ile çözüme ulaşılmıştır. Bu metotta yatay sondaj makinesinin arkasına yerleştirilen % 0,001 hassasiyetle çalışan kamera kontrollü takip sistemi kullanılmaktadır. Klavuz olarak açılan pilot delgi ile boring makinesini kullanarak gerekli genişletmeler yapılmış ve Ø 600 mm çelik boruların döşenmesi işlemi gerçekleştirilmiştir. Özkanlar, uygun mühendislik faaliyetleri ve Türkiye’de ilk defa kullanılan bu yöntem ile projeyi istenilen şekilde sonuca ulaştırmıştır. Özkanlar’ın proje kapsamında yaptığı bu uygulamanın ardından tünel açma işlemleri daha hızlı, kolay ve güvenilir bir hal almıştır.

Tekyön Tünel, 6 m çapında açılması planlanan tünelin etrafına 11 adet Ø 600 mm çelik boruların döşeme işlemiyle projeye çözüm ortağı olmuştur.